Stará garda: Memoriál J.Zoubka

Zdařilá vzpomínková akce v Pěčnově. K vidění byl kvalitní fotbal

Pěčnov: V sobotu uspořádali pěčnovští pořadatelé na fotbalovém hřišti svého útulného stadionku vzpomínkovou akci na svého spoluhráče a kamaráda Jirku Zoubka st., jenž nás bohužel loni zjara ve věku pouhých 51 let náhle opustil. 2. ročník fotbalového Memoriálu Jiřího Zoubka st. se vydařil. K uctění jeho památky se turnajového klání letos zúčastnily celky SG Pěčnov, Vlachovo Březí, Lhenic a loňští obhájci prvenství z nedalekého Lažiště.

Na pietní akci samozřejmě, stejně, jako na úvodním ročníku, nemohla chybět Jirkova manželka Irena, jejich syn, Jirka junior a dokonce z otcova rodiště, severočeského městečka Štětí, tentokrát dorazila, i další část rodiny.

 

Právě Jiří Zoubek mladší provedl vylosování turnaje a vzápětí i slavnostní výkop prvního duelu mezi domácími „starými pány“ a vlachovobřezskými „kozlíky“. V poměrně vyrovnaném prvním dějství, překlopil nejprve misku vah zápasu na stranu Pěčnova,po precizně zahraném trestném kopu zdálky Jan Zumr. Březští nechtěli prodat kůži lacino a tak se musel hodně činit, i domácí gólman Jan „Kolík“ Medřický a několika robinzonádami si držel čistý štít.

Po obrátce tlak domácích sílil a přibývaly jejich šance a následně góly. Skórovali za ně postupně ještě Radek Suchý, Václav Wimberský a Josef Boháč. Soupeř pak pouze při závěrečném náporu nastřelil Janem Kanálošem tyč.

Ve druhém semifinále se utkal obhájce trofeje z Lažiště, letos posílen o stále aktivně hrající vitějovické trio, Martina Tremmela, Jaroslava Mareše a Jana Vlčka, prachatické plejery Josefa „Blochina“ Veselého a „nesmrtelného“ gólmana Zdeňka Chocholouše či husineckého Jaroslava Havlíčka s nepříliš početnou lhenickou družinkou v čele s řízným stoperem A celku Lhenic Josefem „Koudy“ Motzem.

Favorizovaní hráči lažišťského výběru Luboše Tischlera, začali utkání dobře a již v 6. min. je poslal do vedení, svojí brankou Pepa Veselý. Přestože pak povětšinu utkání tahali „peckáři“ tzv. za kratší konec, spíše houževnatě bránili a jejich gólman, Pavel „Bóža“ Boška, několikrát doslova čaroval, i zde se prokázalo, že fotbal často nemá logiku. Po změně stran totiž brzy Lhenice vyrovnaly po ojedinělé akci skóre z pokutového kopu Pavlem Prennerem. A tentýž hráč pak dokonce v závěru zápasu, ač trošku se štěstím, i rozhodl. Kopaná se prostě hraje na góly.

Hráči Lažiště se, však ze „studené sprchy“, v podobě nečekané porážky, brzy otřepali a v následném souboji o bronzovou příčku, rozdrtili „kozlíky“ z Vlachova Březí 5:2. V utkání samotném nejprve zavěsil po centru Josefa Veselého pěknou hlavičkou Jaroslav Havlíček a druhý úspěch Lažišť přidal do poločasu ještě František Kolář.

Po změně stran zvýšil vedení SG účastníka KP ještě Pavel „Ajka“ Podlešák, aby vzápětí přece jen za Vlachovobřezské zkorigoval po sóle a následném blafáku gólmanovi Jan Kanáloš. Další rychlá akce po ose Jaroslav Mareš – Pavel Podlešák a Pavel Hodina, však znamenala opětovné zvýšení vedení Lažišť, když úspěšným střelcem byl posledně jmenovaný. Snaživí hráči Březí poté ještě podruhé zkorigovali stav brankou Jiřího Nohy, ale poslední slovo utkání měli opět Lažišťští. Jejich střelec Pavel „Olaf“ Hodina (na loňském ročníku turnaje nejlepší kanonýr), přidal zblízka svůj druhý gól a potvrdil tak třetí příčku Lažiště.

V úvodu finálového dramatu Pěčnova se Lhenickými mohl zmrazit domácí, již v 1. minutě po rychlém brejku Igor Kanáloš, ale jeho mířidla byla tentokrát vychýlená. To na druhé straně hřiště, již v 6. min. uhodilo doopravdy. Po „sálovkářské spolupráci“ zajistil vedení domácích borců po kombinaci s Václavem Wimberským Vratislav Turek. Tentýž hráč přidal následně na konci první třicetiminutovky po nevinné akci i druhý gól Pěčnova. A ten již pak otěže hry do konce utkání, přes statečný odpor Lhenických, nepustil.

Po změně stran, při průniku a následném faulu na Radka Suchého, navýšil stav třetí brankou pěčnovského týmu z penalty Milan Šnajdr. V závěru finále sice ještě kosmeticky upravil skóre duelu, z nařízené „desítky“ Josef Prenner, ale obrovský pohár pro vítěze tentokrát zůstal doma.                                              Krátce po skončení zajímavých a brankově bohatých duelů, jenž shlédla asi šedesátka zúčastněných diváků, mezi nimi i např. exligový trenér z nedalekého Husince Miroslav Soukup, proběhlo slavnostní vyhlášení celků, i vybraných jednotlivců. Ocenění hráči mohli být obdarováni pěknými trofejemi zejména díky péči pořadatelů a štědrosti sponzorů, za což jim patří velký dík.

Poděkování a uznání si, ale určitě zaslouží všichni aktéři pěkného vzpomínkového odpoledne na gólmana a všestranného sportovce „malého velkého muže“ Jirku Zoubka staršího.                        Další velký obdiv a uznání si zaslouží, i oba „muži v černém“, sudí, Palo Sýkora a Bohouš Pravda, kteří měli vývoj všech soubojů pevně v rukách a navíc přidali „do placu“ ještě další pěkné sportovní gesto, když se oba vzdali nároku na honorář.

Jedinou menší „vadou na kráse“ celé pietní akce, bylo nešťastné finálové zranění houževnatého Václava Heinzla, hájícího barvy Pěčnova, jehož musela po jednom z mála ostřejších zákroků celého klání, odvézt sanitka. My tímto přejeme Vaškovi za všechny zúčastněné brzké uzdravení!

Takže závěrem ještě jednou díky všem hráčům za výkony na zeleném trávníku, sudím za objektivitu a divákům za trpělivost a zase za rok, na pěkném pažitu, v Pěčnově, nashledanou!

TURNAJOVÉ VÝSLEDKY:

SEMIFINÁLE:

SG FC Pěčnov – SG FC Vlachovo Březí 4:0 (1:0)          Branky: Zumr Jan, Suchý Radek, Wimberský Václav, Boháč Josef.

SG FK Lažiště – SG SK Lhenice 1:2 (1:0)                Branky: Veselý Josef – Prenner Pavel 2 (1×11).

 

O 3. MÍSTO:

SG FK Lažiště – SG FC Vlachovo Březí 5:2 (2:0)

Branky: Hodina Pavel 2, Havlíček Jaroslav, Kolář František, Podlešák Pavel – Kanáloš Jan, Noha Jiří.

FINÁLE:

SG FC Pěčnov – SG SK Lhenice 3:1 (2:0)                      Branky: Turek Vratislav 2, Šnajdr Milan (11) – Prenner Josef (11).

 

Nejlepší střelec: 2 – Turek Vratislav (SG Pěčnov)

Nejlepší brankář: Medřický Jan (SG Pěčnov)

Nejlepší hráči (vyhlašováni byli vždy dva z každého týmu):

SG Pěčnov – Suchý Radek, Wimberský Václav

SG Lhenice – Boška Pavel (brankář), Prenner Pavel.

SG Lažiště – Tremmel Martin, Přída Josef.

SG Vlachovo Březí – Kouba Jan (brankář), Noha Jiří.

Speciální cena „MISTER FIT“(Cena pro nejstaršího hráče: Chocholouš Zdeněk (brankář SG Lažiště).

SG FC Pěčnov – 1. místo

 

Zleva nahoře: R. Švancar, Vr. Turek, M. Šnajdr, Jar. Janutka, P. Kovář, J. Zatloukal, V. Wimberský, Jos. Boháč.Zleva dole: R. Suchý, J. Medřický /brankář/, P. Jírů, J. Zumr, V. Hesoun, Mir. Bednár, Jar. Habásko, K. Pešek. Ještě hrál V. Heinzl.

SG SK Lhenice – 2. místo

 

Zleva nahoře: Jos. Prenner, Jos. Puš, Jos. Motz, I. Kanáloš, Jar. Rokůsek, Mir. Šístek, Zd. Nárovec. Zleva dole: P. Pavlík, Jar. Berger, P. Boška (brankář), Mir. Cabaj, P. Prenner.

SG FK Lažiště – 3. místo

 

Zleva nahoře: J. Veber, L. Tischler, Jar. Havlíček, Jar. Mareš, T. Voráček, Fr. Kolář, J. Dolejš, P. Podlešák.Zleva dole: M. Tremmel, J. Vlček, P. Hodina, J. Přída, K. Turek, J. Veselý, Zd. Chocholouš (brankář).

SG FC Vlachovo Březí – 4. místo

 

Zleva nahoře: M. Nárovec, St. Marek, Mir. Kamarýt, P. Dejmek, Fr. Lagron, Jos. Olah, I. Lauda, J. Kanáloš, Jar. Rejžek.Zleva dole: Vl. Švík, J. Kouba (/brankář), J. Noha, L. Řezník, V. Pěsta, J. Zelenka.

 

Text a foto Karel Pešek