Úspěšný boj o konečnou třetí pozici


Přímý souboj o konečné umístění na třetím místě se strakonickým Juniorem na jeho hřišti zaslouženě vítězně pro SKL

I.A třída sk.A – poslední 26.kolo                 hráno v neděli 16.6.2019

FK JUNIOR STRAKONICE – SK LHENICE

1:3 (0:1)

Sudí: R.Žurek – M.Jevčák, M.Čarek
Branky za Lh.: P.Prenner z 11 (23.´), T.Balica (71.´), R.Iliev (78.´)
Branka za Junior ST: D.Bálek (81.´)
Žluté karty: 3:5
Červená karta: 1:0 T.Zelenka (48.´)
Diváků: 190

Sestava SK Lhenice
J.Rapčan
Dom.Kiš        F.Funda      P.Bumba      J.Pokorný
P.Prenner (K)     J.Beran      M.Chromý         M.Mahák
R.Iliev     R.Pořádek

Střídání: 69.´ ↑ T.Balica ↓ M.Mahák; 75.´ ↑ J.Málek ↓ P.Prenner; 82.´ ↑ D.Lukač ↓ R.Iliev
Dále do hry připraven: T.Tůma – po dlouhodobém zranění
Trenér: Ivo Čech              Vedoucí týmu: Pavel Boška

Poslední 26.kolo I.A třídy sk.A nabídlo zajímavé souboje čtyř nejvýše umístěných týmů v tabulce (krom Strakonic nováčků), a to již postoupivších, suverénně prvních Lažišť (s 57 body) s druhou Novou Vsí (se 47 body) a třetích Lhenic se čtvrtým strakonickým Juniorem (při shodě 44 bodů a lepším celkovým skóre Lhenic). Výsledky těchto vzájemných zápasů měly rozhodnout o jejich konečném umístění za lažišťským FK na druhém až čtvrtém místě. Sobotní vítězství Nové Vsi doma nad Lažištěmi 3:2, za upevnění si tak druhé tabulkové příčky (na 50 bodů), vyloučilo již jakékoliv jiné výsledkové alternativy s případným možným jejím obsazením Lhenicemi či Strakonicemi. A tak nedělní utkání mezi strakonickým Juniorem a lhenickým SK mělo rozhodnout už jen o jejich umístění na 3. a 4.místě. Domácímu týmu k zisku třetího místa stačilo uhrát remízu (při výhře ve 13.kole ve Lhenicích 0:2), hostujícímu týmu bylo k tomu třeba výhry. A Lheničtí vítězstvím 1:3 na ni zaslouženě dosáhli!
Jejich konečné umístění na 3.místě v sout.roč. 2018/19 je z historického pohledu tím nejlepším ze všech dosavadních startů v I.A třídě!

Průběh zápasu podrobněji
Lheničtí, ač se nadále potýkali se zraněními a z toho vyplývajícími změnami a hráčskými přesuny v rozestavení, a to především v obranné řadě, si byli vědomi, že jedině vítězství v tomto zápase vede k uhájení třetí tabulkové příčky a ke konečnému umístění na třetím místě. A jejich výkonu, v bojovnosti a nasazení, to bylo patrné. V tom především převyšovali domácí tým, který vlastně celý druhý poločas hrál o deseti, což ale jinak nesnižuje odhodlaný, týmový herní projev Lhenických, co je dovedl k plnému bodovému zisku…
Hned v samém úvodu utkání (ve 4.´) se do gólové šance v brejku dostal Iliev, v šestnáctce byl zastaven nedovoleně, ale sudí to tak neposoudil. Byl to především Iliev, který i následně nejvíce zaměstnával domácí obranu, vedle něho i Pořádek, tvořící spolu s ním útočné duo, tentokrát oba za vícero neproměněných či nedotažených brankových příležitostí. Těžili z kvalitně předkládaných balónů k zaútočení ze záložní řady, dlouhými pasy pak i z obranné. Z těch nejnebezpečnějších gólových možností byla i ta Ilievova v 8.´, kdy v ní v úniku sám na branku si příliš předkopl míč a domácí gólman byl u něho dříve, také pak ta Pořádkova po Ilievově nahrávce, co zůstala nedotažená, aby ve 23.´ Ilievův zastavený atak „ve vápně“ faulem již přivodil lhenické vedení, neboť z nařízené penalty Prenner zařídil pro svůj tým jednogólový náskok (0:1). I domácí ale několikrát nebezpečně ohrozili lhenickou branku. Jednu ze střel stačil gólman Rapčan vytěsnit, při té další (ve 27.´), s gólovými parametry, měli velice blízko k vyrovnání, neboť ta jen se štěstím těsně minula cíl, za jen bezmocně přihlížejícího gólmana. Ve 35.´ a 41.´ to byl znovu Iliev, který pronikl do trestného území, na soupeřovu obranu však nevyzrál. Mezi tím ale jeden z hráčů Junioru vyslal z úhlu nebezpečný „pozdrav“ na Rapčana, ten si s ním zkušeně poradil. V konci poločasu (ve 43.´), po zachycení rozehrávky domácích, se do úniku dostal Pořádek a spolu s ním za přečíslení i Iliev s Prennerem, avšak místo nahrávky zvolil střelu, co byla sražena, a gólová loženka byla tak zmařena.
Za nejtěsnějšího vedení (0:1) vstoupil hostující tým do druhého poločasu, v němž již ve 48.´ jej mohl navýšit, a to z nařízeného pokutového kopu, tentokrát za faul na Pořádka v trestném území, za který po druhé žluté kartě a následně červené, vyloučil sudí Žurek Zelenku a domácí dohrávali zápas o deseti. I přesto se v 50.´, po soupeřově chybě, dostali do velké gólové šance, kterou v poslední chvíli stačili zblokovat nejprve Funda a hned po něm i dom. Kiš. Lheničtí odpověděli hned v 54.´ atakem Pořádka v samostatném nájezdu, zvolil však v jeho závěru uvolnění „kličkou“ před přímou střelou a k zakončení se tak nedostal. V této fázi hry lhenický tým poněkud polevil, domácí počali mít více ze hry, ale jen nakrátko. V 71.´ střídající Balica hlavou přehodil vyběhnuvšího gólmana a hosté tak domácím utekli na rozdíl dvou branek (0:2). A když se v 78! v zakončení střelou „do černého“ konečně prosadil Iliev, narostl rozdíl již na třígolový (0:3). To již opět měli Lheničtí herně navrch, kontrolovali hru, i když Junior za tohoto stavu využil nedůrazu v defenzivě a v 81.´ Bálkem snížil na 1:3. V závěru zápasu se již nic převratného neudálo a lhenický tým jej dovedl k cennému vítězství, s nímž se rozloučil s nováčkovskou úspěšnou mistrovskou sezónou v I. A třídě po patnácti letech.

Hodnocení utkání lhenickým trenérem Ivo Čechem:
„Myslím, že jsme vyhráli zaslouženě a těší mě, že to stejně viděli i příznivci domácích. Hráli jsme uvolněně a byli o něco živější, než domácí. Kromě dvou nebezpečných střel, které velmi dobře zneškodnil náš brankář Dan Rapčan, v prvním poločase nic většího neměli, naopak my mohli vlastně zápas rozhodnout, bohužel jsme ty situace neřešili dobře. Na začátku druhé půle jsme měli možnost zvýšit naše vedení, ale neproměnili jsme penaltu, navíc domácím byl vyloučen hráč. A přišla trochu neurovnaná část utkání, kdy domácí se snažili s výsledkem něco udělat a my se naopak o něj trochu báli. Stále jsme ale byli podle mého názoru nebezpečnějším týmem a po druhém gólu už vývoj zápasu celkem kontrolovali. Dnes mě mrzí obdržená branka, ale na podobném projevu se dá stavět, hráči to odpracovali a musím je za jarní část soutěže pochválit. Vždy je co zlepšovat, ale v rámci možností jsme se poprali se všemi problémy a hlavně se kluci přesvědčili, že to naše společné snažení má smysl a že jsme schopni se někam posouvat, je to jen o nich. Konečné třetí místo je krásné, je to zásluha všech, prezidentem počínaje a správcem hřiště a našimi skvělými fanoušky konče. Těm patří za jejich podporu velký dík.“


Rezervě uhraná plichta k uhájení konečného třetího místa nestačí. Potřebuje k tomu v posledním kole doma získat rovněž alespoň bod v peckářsko-buchtářském derby SK Lhenice „B“ – 1.FC Netolice „B“

OP Prachaticka – 29.kolo       hráno v sobotu 15.6.2019

ŠUMAVSKÉ HOŠTICE / LAŽIŠTĚ „B“ – SK LHENICE „B“

2:2 (1:2)

Sudí: V.Heinzl
Branky za Lh.: P.Pořádek (9.´), V.Pilát (43.´)
Branky za Š.H./Lažiště B: Z.Mráz (5.´), V.Matulka (81.´)
Žluté karty: 2:1

Sestava SK Lhenice „B“
P.Prenner st.
P.Starý     P.Vincik      D.Lukač (K)     J.Exner
P.Pořádek     V.Pilát      J.Pokorný     S.Bečvář
P.Lukšovský

rezerva vstoupila do utkání o deseti (do 10.´) poté počet hráčů byl doplněn R.Surou

Dále vstoupili do hry: V.Wimberský, J.Sura
Kouč: P.Prenner st.              Vedoucí týmu: P.Boška

Lheničtí rezervisté vstoupili do utkání o deseti a v této úvodní fázi hry také inkasovali branku, a to v 5.´, kdy se domácí Mrázem ujali vedení (1:0). Postupně, cca do deseti minut, tým doplnili o další hráče, dostavivší se na zápas opožděněji (o R.Suru, J.Suru, V. Wimberského), aby v další hrací době hru vyrovnali, v 9.´, srovnali P.Pořádkem na 1:1, v dalším jejím průběhu získávali herně navrch a také do konce poločasu (ve 43´.) vsítili V.Pilátem rozdílový gól (1:2), když další brankové možnosti neproměnili, a proto jejich vedení bylo nejtěsnější.
I v poločase druhém další gólové šance v provedení lhenického záložního týmu (z nich tři vyložené) zůstaly neproměněné, a tak to naopak byl domácí tým, co poměrně šťastně v 81.´ Matulkou vyrovnal na 2:2. A protože do konce zápasu se již smírný stav nezměnil, došlo na dělbu bodů. Získaný bod za remízu ale lhenické rezervě k uhájení konečného třetího místa nestačí, a tak v posledním 30.kole musí doma uhrát znovu alespoň bod s netolickou rezervou, neboť ta jediná ještě může lhenické postavení na třetí tabulkové příčce ohrozit a obsadit.

Autor článku: Jan Bumba