SK Lhenice – FK Dynamo Vyšší Brod 1:1 (0:1)

Pro domácí ne příliš vydařená jarní mistrovská premiéra, navíc smolná – přišli o dalšího hráče.

V neděli hrálo i naše Béčko. Přátelské utkání ve Strýčicích. Zápas plný šancí a nepřesností nakonec skončil 1:1. V bráně se blýskal Pavel Prenner ml., jelikož jiného brankáře už není. Po mnoha spálených šancích a ranách do mraků snad celého týmu nakonec parádní šmudlou upravil konečné skóre Michal Mahák.

hráno v sobotu 29.3.2014

Ze soupisky FK Dynama V.Brod:Krotký – Pomije (K), Bartoň, Pham,  Bäuml, Dibďák, Rapčan, Syrovátka, Bartoň, Gondek, Sosna – Cach, Filip, Šerhakl

Pro fotbal ideální podmínky – krásné počasí, krásný trávník slibovaly pohlednou kvalitní podívanou. Nestalo se. Domácí Lheničtí v jarní domácí premiéře nenaplnili očekávání a to především v nasazení a důrazu. V tom je soupeř předčil. Ten také mohl být s uhranou remízou spokojen, na rozdíl od domácích, pro které znamená bodovou ztrátu. Navíc pro těžké zranění přišli o dalšího hráče (při již dlouhodobém  gólmana P.Trnky a J.Pokorného)…

Po oboustranně opatrném vstupu do utkání ohrozili soupeřovu branku jako první domácí, to když v 5.´J.Prenner vybídl centrovaným míčem J.Schőna, ten však v rozhodujícím momentu míč nezpracoval k zakončení. O minutu později dali o sobě nebezpečně vědět Vyšebrodští vydařenou Bartoňovou střelou, ale gólman Boška byl na místě. V 15.´ zase vyzkoušel pozornost gólmana Krotkého domácí R.Pořádek z Mrkvičkova rozehraného trestného kopu. V 16.´ vyšebrodský Phanův kontr skončil v závěru gólovou možností na nepřesné koncovce. Následně se hra přelévala od šestnáctky k šestnáctce bez vytváření vážnějších gólových příležitostí. Až ve 23.´ T.Tůma, po Borovkově nabití, pořádně vystrašil Krotkého střelou z 20m, co jen o vlásek minula jeho branku. Lhenické útočné snahy se rozbíjely o pozornou a důraznou vyšebrodskou defenzívu, též se i utápěly v herní nepřesnosti, když vyšebrodští občas hrozili z náhlých brejků.  Jako z blesku z čistého nebe proto udeřilo ve 37.´.  Dalekonosná střela z dobrých 30m překvapila P.Bošku, zapadla do jeho sítě a hosté šli do vedení (0:1) !  Inkasovaná branka hru domácích viditelně utlumila a Vyšebrodští získávali navrch. Až ve 43.´ pronikl zleva R.Pořádek, poslal J.Schőnovi balón, ten jej však v šanci před brankou neposlechl. Závěr poločasu byl osudný pro domácího beka R.Suru, kdy při jeho obranném zákroku došlo ke střetu s protihráčem Rapčanem, ze kterého, svíjejíc se na trávníku, vyšel s podezřením na zlomeninu holení kosti, soupeř pak s časově krátkým otřesem a žlutou kartou, aby se následně opět zapojil do hry.

O poločasové přestávce byl R.Sura  ošetřován přivolanou záchrankou a poté převezen do nemocnice, kde jeho vážné zranění bylo potvrzeno.

Úvod druhého dějství byl tím poznamenán, aby však v dalším jeho průběhu přibylo faulů a nervozity. V 53.´ měl „gólovku“ na kopačkách V.Pilát po dalším Prennerově rozehraném trestném kopu, ale neujala se. Ta samá situace nastala v 74.´, tentokráte se zakončovatelem T.Tůmou, který ji hlavou proměnil ve vyrovnávací gól (1:1). V 74.´ mohli hosté jít znovu do vedení po opakované střele v závaru před Boškovou brankou, ale její strážce byl proti a následně, o dvě  minuty později, znovu po chybě ve lhenické defenzívě, kterou se domácím podařilo napravit a akutní nebezpečí odvrátit. S blížícím se koncem utkání přeci jen Lheničtí zvýšili tlak na soupeřovu branku a několikrát měli ke vstřelení rozhodujícího gólu hodně blízko. Nejblíže pak  po dlouhých autových vhazováních R.Pořádka do vyšebrodské šestnáctky a to nejprve v 90.´, kdy po Pilátově prodloužení T.Tůma orazítkoval tyč a poté, již v nastaveném čase, kdy po Bečvářově nalezení zcela volného J.Mrkvičky před brankou, kterému se však míč nepodařilo přes obranný val do sítě propasírovat. A tak úvodní zápas mistrovského jara skončil smírně.

Autor článku: Mgr. Jan Bumba