Z okresního města bez bodu

Z okresního derby nakonec všechny body přeci jen bral domácí Tatran

I.A třída sk.A – 4.kolo                   hráno v sobotu 31.8.2019

FK Tatran Prachatice – SK Lhenice

2:1 (2:0)

Sudí: M.Dimitrov – F.Leiš, Vl.Ryneš
Branka za Lh.: R.Iliev (46.´)
Branky za PT: J.Sova (5.´) , M.Fischer (20.´)
Žluté karty: 2:4
Počet diváků: 150

Sestava SK Lhenice
J. Dvořák (K)
Dav. Kiš         K.Ryšánek       F. Funda    P.Bumba
J.Málek             J.Beran           T.Tůma (K)         T.Balica
P.Prenner
R. Pořádek

Střídání: 39.´ ↑ R.Iliev ↓ Dav. Kiš; 61 ↑ M.Mahák ↓ J.Málek; 68.´ ↑ V.Pilát ↓ P.Prenner; 74.´ ↑ D.Trojan ↓ T.Tůma; 77.´ ↑ J.Prenner ↓ T.Balica
Dále do hry připraven: gólman D.Rapčan
Trenér: Ivo Čech               Vedoucí týmu: Pavel Boška

Obě okresní derby v minulé mistrovské sezóně v I. A třídě ve sk. A skončila smírně (na podzim ve Lhenicích 1:1, na jaře v Prachaticích 2:2). Tentokrát v tom letošním, prvním na vítězství dosáhli domácí, Prachatičtí, i když Lheničtí povětšinou měli více ze hry, byli častěji v držení míče, ale chyběla jim u soupeřovy šestnáctky větší kreativita i přesnější střelecké zakončování, na což doplatili, na rozdíl od produktivnějších domácích, co dokázali, za pozorné defenzivy, z podstatně méně příležitostí k zakončení vstřelit dvě branky, jimiž rozhodli o zisku tří bodů.

Derby z pohledu Lhenických
Hned v samém úvodu utkání (v 5.´) šli domácí přesnou Sovovou střelou zpoza šestnáctky do vedení (1:0) . Nedeprimovaný hostující tým obdrženou brankou odpověděl (v 8.´) gólovou šancí Balici, který, ač sám před gólmanem Forejtarem, ji neproměnil, stejně tak, jako i v 15.´, po Prenerově uličce, kdy zase pro změnu strážce domácí branky byl v jeho šanci u míče dříve, aby následně (v 16.´) Ryšánek z trestného kopu za faul orazítkoval břevno Forejtarovy branky a v 19.´, po Pořádkově nahrávce, pálil opět Balica mimo tyče. Gólově neefektivní hru hostí ztrestal (ve 20.´) druhou brankou Fischer (2:0), a to po předchozím vyhraném hlavičkovém souboji jeho týmu. Lheničtí i při dvougólové ztrátě na soupeře pokračovali ve snaze po ztečení jeho branky. Ve 37.´, po Balicově centru do vápna, hlavičkoval Pořádek nad břevno, když týž hráč o dvě minuty později, tentokrát po Prennerově nabídce, sice dopravil míč do sítě, ale gól pro ,,ofsajd“, uznán nebyl. Ve 40.´však přežili velkou gólovou šanci ,,Tatraňáků“, kdy jen díky skvělému zázraku gólmana Dvořáka neinkasovali třetí branku. Ještě do konce poločasu (ve 42.´) mohl lhenický tým snížit pro něj nepříznivý stav, ale Pořádek, po Bumbově nahrávce a následném uvolnění, nezamířil ve střelecké koncovce přesně, podobně jako i ve 45.´, po Ryšánkem nakrátko rozehraném trestném kopu, Beran.

Oč Lheničtí usilovali po celý průběh prvního poločasu, naplnil Iliev hned v počátku toho druhého, když ve 46.´s důrazem dotáhl Prennerovo vybídnutí k zakončení ke kýženému gólu (2:1) . Ve 49.´zase ohrozili, po centru zleva, lhenickou branku ,,Tatraňáci,,, ale jejich střela těsně minula cíl. 55.´přinesla vydařenou lhenickou akci na jeden dotek se zakončovatelem Málkem, do ,,černého“, ale nezamířil. V 68.´byli hosté blízko vyrovnání z Ryšánkova trestňáku, za faul na Pořádka, balón ani tentokrát v síti neskončil.

S blížícím se závěrem hostující tým zvyšoval útočnou snahu, leč srovnat na 2:2 se mu nedařilo přes pozornou domácí obranu pří menší nápaditosti u šestnáctky k jejímu překonání a nepřenému střeleckému zakončování. A tak zůstaly nevyužily možnosti ke srovnání brankového stavu, jako ta Ilievova (v 88.´) se zakončením na přední tyč, či v 90.´ Pilátova hlavou po rohovém kopu. Lheničtí v derby na body nedosáhli, i když k nim měli blízko.

Hodnocení utkání trenérem SK Lhenice Ivo Čechem
„Šli jsme do zápasu s určitým záměrem a dá se říci, že se nám celkem dařilo jej plnit celý první poločas. Podstatnou vadou bylo, že se hned na samém začátku trefil krásně z 20 m nejlepší hráč domácích Sova a poté po naší chybě i Fischer. My jsme své šance Balicou neproměnili a Ryšánek nastřelil pouze břevno. Když jsme snížili Ilievem, věřil jsem, že domácí přetlačíme, bohužel naše zjevná snaha končila většinou před vápnem, na útočné polovině nám opět chyběla větší kvalita. Domácí hrozili vlastně jen z brejků, ale byli efektivnější, náš tlak k vyrovnání nevedl, škoda, Pilát mohl v samém závěru z malého vápna srovnat. Nemohu hráčům upřít snahu a bojovnost, prohrát jsme si nezasloužili, ale něco tomu chybí, snad to zlomíme v následujícím domácím zápase, už by to bylo třeba.“


Peckářsko – buchtářské derby rezerv nemělo vítěze

OP Prachaticka – sk. A – 4. kolo                      hráno v neděli 1.9.2019

SK Lhenice „B“ – 1.FC Netolice „B“

2:2 (2:1)

Sudí: M. Harvalík – R.Háša, J.Sura
Branky za Lh: M.Mahák (8.´), P.Vincik (18.´)
Branky za Net.: J.Skála (45.´), J.Mügl (69.´)
Žluté karty: 3:2
Počet diváků: 30

Sestava SK Lhenice „B“
T.Plojhar
J.Exner        V.Pilát       R.Houška      R.Sura
M. Mahák        Vl.Burda        M.Chromý      Dom.Kiš
P. Starý (K)      P. Vincik

Dále do hry vstupovali: P.Lukšovský, M.Pořádek, P.Šíma, D.Kolář
Kouč: P. Prenner st.                   Vedoucí týmu: J. Sura

Platívá, že derby nemívá favorita, tentokráte určitě, neboť postavení obou soupeřů v tabulce (Lhenice B na 1.místě, Netolice B na 3.místě s jen o něco málo horším skóre) se stejným šestibodovým ziskem tomu dávalo za pravdu a konečný smírný výsledek to také potvrdil. První dějství tohoto derby mače patřilo domácímu týmu, druhé hostujícímu. V prvním poločase Lheničtí rezervisté Netolické přehrávali, lépe kombinovali, vytvářeli si gólové možnosti, z nichž dvě proměnili , v 8.´ Mahákem (1:0) a v 18.´ Vincikem (2:0), a kdyby jejich střelecké zakončování bylo přesnější, mohlo být jejich vedení přesvědčivější. To se nestalo, naopak ve 45.´ Netoličtí gólem do šatny snížili Skálou na 2:1.
Do druhého poločasu nastoupili domácí rezervisté jako vyměnění. Ta tam byla jejich prvopoločasová kombinační hra, upadlo i jejich nasazení. A tak to byli rezervisté Netoličtí, co získávali za většího pohybu herní převahu a také zaslouženě v 69.´ Müglem srovnali na 2:2, aby to poté byli domácí, co tento smírný průběžný stav hájili.
Konečná plichta s výsledkem 2:2 je asi spravedlivým vyjádřením průběhu zápasu rozdílných poločasů.

Autor článku: Jan Bumba

Fotogalerie z utkání:

Foto: Jan Klein